Android-x86

4.4 Kit Kat r2
oy
0

Androidinizi PC'nizden orijinal olarak kullanın

222.1k

Bu uygulamayı oyla

Android-x86, Google’ın mobil işletim sistemini, ARM mimarisi yerine mobil cihazlarda standart olan RISC mimarisini kullanarak Intel ve AMD cihaz platformlarına ulaştırmayı amaçlayan, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir projedir.

Android işletim sistemini belirli bazı netbook modellerinde çalıştırmak üzere bir planlanan bir proje olarak başlanan Android-x86, çeşitli ve birbirinden farklı donanım kombinasyonlarında kullanılabilen, tamamiyle fonksiyonel bir işletim sistemine dönüşmüştür. Android-x86 bir işletim sistemi olarak masaüstü bilgisayarlara yüklenebildiği gibi, aynı makine üzerindeki diğer sistemlerle birlikte çalışabilme özelliğine de sahiptir. Aslında Android-x86, Linux kernel’ini temel alarak tasarlanmıştır.

Android-x86’yı bir masaüstü bilgisayarda çalıştırdığınız zaman, bilgisayarınız uygulamayı tablet pc olarak tanır. Fakat bu uygulama ile klavyeniz, fareniz ve masaüstü bilgisayarınıza ait internet bağlantısı, USB girişleri ve diğer versiyonlarda eklenecek seçenekler ile birlikte masaüstü bilgisayarınızda bulunan ortak kaynak bağlantı kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, Android-x86’yı kolayca ayarlayabileceğiniz ve test edebileceğiniz VMWare veya VirtualBox gibi popüler programlar vasıtasıyla sanallaştırmanız da mümkün.

Android-x86’nın asıl Android işletim sistemine kıyasla bariz farklılıklara sahiptir. Örneğin çok az sayıda uygulama bu platformda sorunsuz olarak çalışabilmektedir. Bu nedenle, örneğin, oyun oynamak gibi işlemleriniz için için Android-x86 yerine Bluestacks gibi diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bu uygulamanın gerçek potansiyeli, geliştiricilere sağladığı imkanlarda yatmaktadır. Tam da bu amaca yönelik olarak Android-x86, çeşitli uygulamalar ve ayarlama seçenekleri ile birlikte kullanıma sunulmaktadır.
Kısıtlamalar

Sadece Intel veya AMD işlemcilerde çalışır.

Uptodown X